WOLONTARIAT W HOSPICJUM
Jak zostać wolontariuszem?
Należy zgłosić się do najbliższego hospicjum. Rozmowę przeprowadza najczęściej koordynator wolontariuszy. Opowiada On o specyfice pracy, pyta kandydata na wolontariusza o jego wczesniejsze doświadczenia, umiejętności, zainteresowania. W zależności od potrzeb można pomagać w opiece nad pacjentami, w organizowaniu akcji lub też np. w pracach biurowych.
Ile trzeba mieć lat, by pomagać w hospicjum?
Kandydatem na wolontariusza może zostać każdy, kto ukończył 18 rok życia. W przypadku niepełnoletności wymagana jest zgoda rodziców. Osoby niepełnoletnie mogą pomagać wyłącznie w akcjach Stowarzyszenia po uprzedniej rozmowie z koordynatorem danej akcji.
Jakie są rodzaje wolontariatu?
Wolontariat medyczny i niemedyczny. Wolontariuszem medycznym może zostać osoba pełnoletna, która ukończy organizowany przez stowarzyszenie kurs dla kandydatów na wolontariuszy.
Wolontariusz niemedyczny pomaga w okazjonalnych akcjach prowadzonych przez hospicjum. Ten rodzaj wolontariatu obejmuje wszystkich, także niepełnoletnich, którzy wyrażą taką chęć.
Jakie są zadania wolontariusza niemedycznego?
Wolontariusz niemedyczny odgrywa niejednokrotnie bardzo istotną rolę w opiece hospicyjnej. Nie tylko pomaga samemu pacjentowi, towarzysząc mu w chorobie, ale także rodzinie. Okazjonalnie wyręcza ją w opiece nad chorym, stara się włączyć wszystkich jej członków do pomocy, przekazuje swoje doświadczenia związane z opieką i duchowym przeżywaniem czasu choroby, odchodzenia bliskiej osoby. Jest to odpowiedź na często pojawiające się wśród rodziny przeświadczenie o niemożności poradzenia sobie z sytuacją i zapewnienia umierającemu odpowiedniej jakości opieki.
OPIEKA NAD CHORYM I JEGO RODZINĄ
Kto opiekuje się pacjentem w Hospicjum?
Opieką nad pacjentem – w myśl zasad wypracowanych przez Cicely Saunders – zajmuje się interdyscyplinarny zespół, składający się z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, pracownika socjalnego, duchownego oraz wolontariuszy bez wykształcenia medycznego. Obecność psychologa, kapelana oraz wolontariuszy związana jest z przeżywaniem sytuacji, w jakiej znajduje się chory, przez niego samego oraz jego otoczenie. Elementami opieki hospicyjnej mogą też być terapia zajęciowa, akupunktura, muzykoterapia, masaże i inne.
Na czym polega leczenie w Hospicjum?
Z perspektywy medycznej opieka nad chorym zajmuje się wyłącznie leczeniem objawowym, którego celem jest leczenie niedogodności stanu, w jakim znajduje się pacjent, a nie przyczyn choroby. Podstawowym działaniem jest dążenie do zlikwidowania lub zmniejszenia odczuwanego przez pacjenta bólu. Bardzo istotna jest również eliminacja innych dolegliwości fizycznych - u chorych w stanie terminalnym mogą to być ogólne osłabienie, wymioty, duszności, zaparcia, odleżyny, itp.
Co opieka hospicyjna może ofiarować choremu?
Opieka hospicyjna stara się: - aby pacjent nie odczuwał bólu ani innych przykrych dolegliwości fizycznych, które mogą występować w ciężkiej chorobie; - aby ten okres życia jaki jeszcze pozostał, był wartościowy, aby pacjent czuł się potrzebny pomimo swojej choroby i aby mógł przeżyć w tym czasie również dobre chwile; - aby człowiek zbliżający się do kresu nie był samotny i miał czas oraz warunki do zastanowienia się nad swoim życiem i do przygotowania się do odejścia.
Co opieka hospicyjna może ofiarować rodzinie chorego?
Opieka hospicyjna pomaga rodzinie opanować lęk, radzić sobie z problemami jakie sprawia ciężka choroba i śmierć. Pracownicy i wolontariusze wyjaśniają członkom rodziny sytuację, uczą pielęgnowania i zachowania się wobec chorego, pomagają także ukoić ból po stracie bliskiej osoby.
Czy opieka hospicyjna jest związana z organizacjami religijnymi? Wiele zespołów opieki hospicyjnej powstało dzięki pomocy Kościoła katolickiego, ale opieka hospicyjna jest przeznaczona dla całego społeczeństwa, szanuje zapatrywania swoich podopiecznych i nie wymaga od nich przynależności do jakiegokolwiek wyznania.