„Jakże można nie zachwycać się tym, że (…) rozwijają się grupy wolontariuszy, które pragną służyć braciom, by w ten sposób budować bardziej sprawiedliwy i ludzki świat. Wolontariat stanowi znak i wyraz ewangelicznej miłości, która jest bezinteresownym darem z siebie samego –darem ofiarowanym bliźnim, zwłaszcza tym najuboższym i potrzebującym” /Jan Paweł II/.
Krajowy Duszpasterz Hospicjum ks. dr Piotr Krakowiak i Fundacja Hospicyjna w Gdańsku we współpracy z Fundacją PZU przygotowali ogólnopolski program edukacyjny: ROZWÓJ WOLONTARIATU HOSPICYJNEGO pt. „Lubię pomagać”. Projekt realizowany był w latach 2007 – 2010.
Poprzez połączenie projektu ”Lubię pomagać” z ogólnopolską kampanią społeczną „Hospicjum to też Życie” temat wolontariatu hospicyjnego i bezinteresownej pomocy stanie się przedmiotem edukacji społecznej i medialnej informacji na poziomie ogólnopolskim i regionalnym. Do projektu przystąpiło ponad sto ośrodków hospicyjnych w kraju.
Celem do osiągnięcia była pomoc w utworzeniu w Polsce centrów wolontariatu hospicyjnego przy ośrodkach opieki paliatywnej i hospicjach Zakres trzyletniego projektu edukacyjno-szkoleniowego składa się z cyklu bezpłatnych szkoleń i konsultacji dla koordynatorów wolontariatu hospicyjnego ze wszystkich ośrodków, które zgłosiły się do udziału w projekcie. Przez cały czas trwania programu poprzez konsultacje internetowe wspierane były centra wolontariatu przy ośrodkach medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Przeszkoleni koordynatorzy wolontariatu rozwijali współpracę ze szkołami i uczelniami, promując ideę hospicyjną i wolontariat, prowadząc wraz z pedagogami edukację społeczną na temat końca życia.
W ostatnim roku projektu wspólnie zachęcaliśmy do aktywności - rosnącą w naszym kraju - grupę kandydatów do wolontariatu 50+ (osoby dorosłe i emerytów, aktywnych w działaniach pomocowych w Europie Zachodniej). W czasie trwania programu powstały podręczniki dla koordynatorów i dla wolontariuszy, dla nauczycieli, uczniów, a także pomoce audiowizualne i biblioteka internetowa dostępna dla wszystkich wolontariuszy hospicyjnych.
Oficjalne zakończenie programu „Rozwój wolontariatu hospicyjnego” i podsumowanie wyników nastąpiło w czerwcu 2010 roku.